5

Hard skills vs. soft skills: co jsou, jak se liší?

msg life Slovakia » Články » Kariéra » Hard skills vs. soft skills: co jsou, jak se liší?

22. 05. 2023

5 min. čítania

Při hledání práce se můžeš často setkat s požadavky na tzv. hard skills a soft skills (tvrdé a měkké dovednosti). Co vlastně tyto pojmy znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl? Pokusíme se na tyto otázky odpovědět.

Hard skills – co to je?

Hard skills jsou odborné dovednosti, které jsou nezbytné pro výkon konkrétní práce. Určité hard skills jsou nutné pro specifické profese, jako je například znalost programovacího jazyka pro developery nebo praxe v práci s finančními nástroji pro zaměstnance pojišťoven. Úroveň těchto dovedností zaměstnavatelé často testují při přijímacím řízení a mohou být důležitým faktorem při rozhodování o přijetí uchazeče.

Hard skills příklady (tvrdých dovedností):

  • Programování v Javě
  • Angličtina na úrovni C1
  • Projektové řízení
  • Obchodní dovednosti
  • Práce s grafickými programy

Hard skills se tedy liší podle oboru a specifik dané práce.

Soft skills – co to je?

Na druhé straně stojí soft skills, v překladu měkké dovednosti. Podle definice sa jedná o vlastnosti a schopnosti, které jsou relevantní pro všechny obory a profese.

Soft skills příklady (měkkých dovedností):

  • Komunikace
  • Týmová spolupráce
  • Empatie
  • Přizpůsobivost
  • Lidské vztahy

Tyto dovednosti se týkají schopnosti pracovat s lidmi a jsou důležité pro efektivní výkon práce. Soft skills často nejsou součástí učebních plánů nebo výcviku. Získávají se spíše zkušenostmi a osobním rozvojem.

Ačkoli jsou hard skills a soft skills odlišné, jsou oboje nezbytné pro výkon práce. Ti nejlepší pracovníci vynikají v obou těchto oblastech. Firmy, které hledají nové zaměstnance, při hodnocení kandidátů zvažují jak hard skills, tak soft skills. Nezapomeň je proto uvést ve svém životopisu.

Jak zlepšit hard skills?

Existuje mnoho způsobů, jak tyto dovednosti rozvíjet. Kromě klasického vzdělávání a tréninku můžeš zlepšovat své hard skills prostřednictvím samostudia, cvičení nebo absolvováním seminářů a workshopů. Je důležité mít vůli k učení, chuť získat novou praxi a také hledat zpětnou vazbu od zkušených lidí v dané oblasti.

Jak zlepšit soft skills?

Rozvíjej svoje sociální dovednosti v pracovním i v osobním životě. Zapoj se například do dobrovolnických projektů, uč se od lidí kolem sebe, čti knihy a poslouchej podcasty. Také můžeš využít různé tréninkové programy nebo se zúčastnit workshopů, seminářů nebo kurzů soft skills.

Ať už se jedná o hard skills, nebo soft skills, rozvoj dovedností je zcela klíčový pro úspěšnou kariéru. Snaž se proto najít způsoby, jak zlepšíš své schopnosti, a začni na sobě důsledně pracovat. Díky tomu se staneš cennějším zaměstnancem, zvýšíš si sebevědomí a budeš v práci spokojenější.

22. 05. 2023

5 min. čtení

Mohlo by tě zajímat