5

Schopnosti a dovednosti v životopise – 10 tipů, jak napsat dobrý životopis

msg life Slovakia » Články » Kariéra » Schopnosti a dovednosti v životopise – 10 tipů, jak napsat dobrý životopis

29. 10. 2021

8 min. čítania

Jak vypadá zajímavý životopis? To je otázka, která dokáže potrápit nejen uchazeče o práci, ale také personalisty. V rámci rozhodovacího procesu se musí zorientovat ve stovkách životopisů a vybrat vhodného adepta, takže i oni mají občas dilema ohledně toho, který uchazeč o práci je ten pravý. Poradíme ti, jak si můžeš vyšperkovat CV, abys zaujal recruitery a měl tak větší šanci získat zaměstnání. Sepsali jsme proto deset tipů, kterými by ses měl řídit.

1. Které požadované schopnosti ovládáš?

Zaměř se jen na zkušenosti, které jsou důležité pro konkrétní pozici. Vyzdvihni je a poukaž na své kvality, znalosti a zkušenosti. Právě ty by měly být alfou a omegou kvalitního životopisu, který ti pomůže najít si práci.

Personalista si při čtení dobrého popisu znalostí a schopností řekne, že jimi skutečně oplýváš a máš zájem se v nich i nadále zlepšovat. Jdi do detailů a popiš, které schopnosti tě odlišují od ostatních uchazečů. Ukaž se v tom nejlepším světle, neboj se pochválit.

TIP: Zapomeň na to, že existuje nějaký univerzální životopis, který by byl vhodný pro každou pozici. Vždycky se najdou uchazeči, kteří posílají stejná CV do každé společnosti, ve které by chtěli pracovat. To je chyba, protože každá firma je specifická a vyžaduje od zaměstnanců odlišné dovednosti a schopnosti.

2. Jaká je úroveň schopností, které ovládáš?

Pokud chceš napsat dobrý životopis, nezapomeň uvést stupeň svých schopností. Je velký rozdíl mezi základní a pokročilou úrovní, například v případě různých programů. Neboj se rozepsat o svých schopnostech a uvést příklady své práce, které tyto tvé schopnosti potvrdí. Personalisti rádi uvidí reálné výstupy, podle kterých si vyberou ideálního kandidáta.

Odpověz na tři důležité otázky:

  • V jakém rozsahu a jakým způsobem jsi využíval svoje schopnosti?
  • Na jakých úkolech a pro koho jsi pracoval?
  • S kým si při práci na zadaných úkolech komunikoval nebo spolupracoval?

Vyjadřuj se jasně, věcně a popiš úspěchy, kterých jsi dosáhnul. Jakým způsobem jsi byl pro firmu přínosný? Vymyslel jsi inovativní koncept? Pracoval jsi na projektech, díky kterým jsi získal nové odborné schopnosti a dovednosti? Uveď konkrétní příklady nebo situace, které tvé triumfy potvrdí.

3. Zaujmi na pohovoru a snaž se být originální

Podobně jako při psaní eseje svoje „promo” rozděl na tři části – úvod, stať a závěr.

  • Úvod bude sloužit k tomu, abys upoutal a získal pozornost.
  • Ve stati, tedy hlavní části životopisu, ukážeš vlastní hodnotu. Poukážeš na to, proč jsi výjimečný a proč by měli vybrat zrovna tebe.
  • V závěru by se měly nacházet důkazy o tvých zkušenostech, které slouží k tomu, abys získal důvěru.
Osvědčené tipy pro napsání dobrého životopisu
Vytvoř si i ty životopis, který tě odliší od ostatních kandidátů.

4. Mysli na délku své praxe

Nezapomeň zmínit, kolik času jsi strávil prací s určitými nástroji nebo systémy. Uveď nejen čas, který jsi investoval do práce, ale vyzdvihni i čas strávený na vlastních projektech. Absolvoval jsi kurzy, chodil jsi na stáže nebo jsi získal zkušenosti díky samostudiu? Určitě tyto informace nevynechej, dodají tvému životopisu přidanou hodnotu.

Věděl jsi, že…

…ve svém životopise bys měl vyzdvihnout i své soft skills? Takzvané „jemné dovednosti“, někdy nazývané i interpersonální, jsou schopnosti, které získáš v jakékoliv práci a rozvíjíš je. Jde o týmovou práci, řešení problémů, zvládání konfliktů, časový management a podobně.

5. Jaké schopnosti by ses chtěl naučit v nové práci?

V popisech práce se uvádějí schopnosti, které jsou výhodou a zvyšují tvé šance zúčastnit se výběrového řízení. Personalisté neočekávají, že budeš každou z nich ovládat dokonale. Navíc se v nové práci setkáš s novými úkoly, díky kterým tyto schopnosti získáš nebo si je zdokonalíš.

Plusem je ochota učit se a vzdělávat se. Nemáš některou ze zkušeností, které jsou uvedené v popisu práce? Nenechej se tím odradit. Ve svém životopise se můžeš zmínit, že jde o pozitivní výzvu do budoucna a rád se naučíš cokoliv nového.

6. Proč se chceš zlepšovat ve svých schopnostech?

Pokud máš základy nějaké dovednosti a neustále pracuješ na jejím zlepšování, nezapomeň to zmínit. Uveď i schopnosti, které tě skutečně zajímají a chceš se v nich zlepšit. Popiš, co momentálně děláš pro to, aby ses posunul dál. Díky těmto informacím bude tvůj životopis mezi ostatními vyčnívat.

Skvělým nápadem je uvést také důvod, proč se právě tyto schopnosti chceš naučit v rámci pozice, o kterou máš zájem. Každého personalistu zajímá, zda máš zájem o dlouhodobou spolupráci, případně jestli si dokážeš představit svoji budoucnost v povolání nebo odvětví, o které jsi projevil zájem. Podobné informace můžeš doplnit i do závěru životopisu.

7. Nepodceňuj se v CV ani na pohovoru

Stává se, že uchazeč ve svém životopise nevědomky prozradí, proč je na danou pozici nevhodný. Chybou je též neúplný nebo nedostatečný popis dosažených zkušeností, stejně jako i málo uvedených zkušeností z praxe. Někdy přitom uchazeči tyto zkušenosti mají, jen je z různých důvodů nepřidají do životopisu. Mnohdy i proto, že si nevěří.

Běžným jevem je, že se uchazeči podceňují a do CV uvedou nižší úroveň znalostí, než jakými skutečně disponují. Týká se to hlavně úrovně ovládání cizích jazyků. Personalisti tyto schopnosti můžou odhalit až po opakovaném kontaktování zájemců, což se ovšem děje jen výjimečně. Pokud jde o atraktivní pracovní nabídku, na kterou se hlásí mnoho lidí, HR manažeři vyberou jen ty nejlepší a nejzkušenější. Ty tak můžeš přijít o jedinečnou příležitost jen proto, že jsi podcenil své schopnosti.

Tvorba životopisu a adekvátní čas

Vyzkoušej našich 10 tipů na napsání životopisu, který bude rozhodně stát za to.

8. Co bys radši neměl dávat do životopisu?

Personalisté musí často vyhodnotit velké množství životopisů. Některé z nich jsou plné nevhodných, zbytečných, nebo dokonce příliš osobních informací. Setkávají se také s dlouhými a příliš detailními popisy pracovní praxe, která navíc ani nesouvisí s aktuální pracovní nabídkou.

Zaměstnavatele taktéž nezajímají tvé koníčky a zájmy, ale profesní život. Pokud se bude personalista zajímat o to, jaký jsi člověk a co tě baví, pravděpodobně se tě na to zeptá až při pohovoru. Seznam zájmů v životopise zabírá příliš mnoho cenného místa. Výjimkou je, když mezi tvé koníčky a zájmy patří dobrovolnictví nebo zajímavý projekt, který je relevantní pro pozici, o kterou se ucházíš.

TIP: Dobrý životopis by neměl obsahovat víc než dvě strany A4. Snaž se být jasný, trefný a výstižný.

9. Nejdůležitější otázka, na kterou bys měl odpovědět

Správný životopis by měl obsahovat odpověď hlavně na jednu důležitou otázku: Proč jsi právě ty vhodným adeptem na pozici, o kterou se ucházíš? Pracuj s touto otázkou napříč celým svým životopisem, protože by s ní měla souviset každá jednotlivá část, kterou vložíš do životopisu.

10. Tři informace, které nezapomeň uvést v CV

Úroveň jazykových znalostí

Pokud ovládáš cizí jazyky, ke každému z nich uveď i úroveň, na jaké jazyk ovládáš. Klidně můžeš uvést i začátečnickou úroveň (A1), pokud ses jazyku nějakou dobu věnoval. Do naší společnosti přijímáme lidi s německým jazykem na úrovni A2, která je klíčová pro přijetí. V jazyce máš potom příležitost se nadále zlepšovat prostřednictvím firemních vzdělávacích kurzů, které z části spadají i do pracovní doby.

O aktivní znalosti jazyka se hovoří v souvislosti s úrovní B2. Pokud ti k dorozumění postačí menší pomoc a dokážeš se v jazyce aktivně domluvit, určitě se nepodceňuj. V případě, že ti cizí jazyk příliš nejde, nejsi si jistý výslovností nebo nemáš širokou slovní zásobu, do CV uveď nejvýše úroveň B1. Pokud jsi pokročilý uživatel jazyka, bez problémů mu rozumíš a umíš se v něm s lehkostí vyjadřovat, doporučujeme ti úroveň C1. Pro největší jazykové experty slouží úroveň C2, která se přibližuje znalosti jazyka jako mateřské řeči.

Dosažené vzdělání, kurzy, certifikáty a školení

Informace o vzdělání uveď do horní časti životopisu. Vypiš školy, na kterých jsi studoval, a uveď i absolvované kurzy, školení, workshopy nebo certifikáty, které jsi získal. Uváděj vždycky jejich reálné časové vymezení, včetně data začátku, konce a počtu hodin, které jsi věnoval konkrétnímu kurzu či školení.

Pokud jsi náhodou studoval na vysoké škole ale nedostudoval ji, uveď i tuto skutečnost. Můžeš popsat, co ses během studia naučil nebo čemu ses věnoval. Uvést můžeš i téma diplomové práce, kterou jsi během studia vypracoval. Zmiň ji zejména tehdy, pokud má souvislost s tvým pracovním směřováním a pracovní pozicí.

Pracovní zkušenosti

Uveď je sestupně, čili nahoru vypiš ty nejaktuálnější. Uveď název společnosti, ve které jsi pracoval, pozici a časové rozmezí. Nejlepší je uvést celé datum začátku a konce pracovního poměru. Pokud jsi pracoval na poloviční úvazek, zmiň i tuto skutečnost. V případě, že jsi mel období, kdy jsi nepracoval, jasně a věcně ho taky popiš.

U každé pracovní zkušenosti uveď pět věcí, za které jsi odpovídal během výkonu práce. Možná se ti to zdá jednoduché a nepotřebné, ale mysli na to, že jsou podstatnou součástí při vyhodnocování tvého CV. Pokud se ti zdá pět bodů málo, můžeš přidat i další, ale zbytečně je nerozpisuj a zdůrazni jen ty nejdůležitější.

Závěr

Teď už víš, jak napsat životopis, který bude stát za to a zvýší tvoje šance dostat se na pohovor nebo získat práci. Nejdůležitější součástí je poukázat na vlastní hodnotu a na to, proč jsi právě ty ideálním kandidátem.

Proč si mají ze všech uchazečů vybrat právě tebe? Uveď vlastnosti odpovídající na tuto otázku do životopisu a uvidíš, že získáš mnohem víc pozvánek na pohovor a nakonec i tvou vysněnou práci. Například u nás v msg life Slovakia. Prohlédni si aktuální pracovní nabídky a absolvuj online pohovor.

 

29. 10. 2021

8 min. čtení

Mohlo by tě zajímat