5

Java vs Golang vs Python programování. Jaký je v nich rozdíl?

msg life Slovakia » Články » Digitalizace » Java vs Golang vs Python programování. Jaký je v nich rozdíl?

13. 10. 2023

8 min. čítania

Změna programovacího jazyka je pro programátora velkým krokem. Měl by k ní přistoupit jen v případě, že mu současný jazyk nevyhovuje, nebo mu neposkytuje vše, co od něho vyžaduje. V současnosti existuje velké množství programovacích jazyků. Kromě srovnávaného Python a Golang, známého pod zkratkou Go, je také rozšířen Java programovací jazyk. Jaké výhody ti tyto jazyky přináší a který je pro tebe nejlepší?

Každý programovací jazyk má svoje uplatnění, neustále se vyvíjí a může mít svoje specifické výhody a nevýhody. Začněme tedy s programovacím jazykem Java.

Programovací jazyk Java

S Javou se setkal snad každý. Na otázku, co je Java, je poměrně jednoduchá odpověď. Jedná se o víceúčelový, objektově orientovaný programovací jazyk. Vyvíjí ho společnost Oracle a jeho syntaxe vychází z jazyků, které možná také znáš. Jedná se o jazyky C a C++.

Zajímavostí jazyka Java je to, že v roce 1991, kdy vznikl, se jmenoval Oak. Tento jazyk se mohl na rozdíl od C/C++ zkompilovat na různých platformách, a to bez opětovné rekompilace. Název Oak se později změnil na Java, protože jazyk s tímto názvem již existoval.

Změna se však nedotkla pouze jeho pojmenování. Programovací jazyk Java se v začátcích využíval v oblasti spotřební elektroniky, ale později se jeho směřování přesunulo na internet. Není se čemu divit. V 90. letech, kdy jazyk vznikl, nastal velký rozmach právě internetu. Programátoři proto potřebovali nástroj, který by mohli v této oblasti využívat.

Věděl jsi, že...

…programovací jazyk Java má pojmenování po kávě? Proto má ve svém logu i šálek, ze kterého se kouří. Důvodem tohoto názvu byl fakt, že vývojáři jazyka dlouho nevěděli, jak jej přejmenovat z předchozího názvu Oak. Vedle práce však pili velké množství kávy z Jávy, ostrova v Indonésii. Rozhodli se proto, že jej budou nazývat právě podle tohoto místa.

Hlavní inženýr James Gosling se proto zaměřil na úpravu jazyka. Tyto úpravy zajišťovaly, že Java mohla fungovat I v rámci webových prohlížečů a byla dostatečně interaktivní.

Kromě toho se myslelo i na bezpečnost. Před spuštěním byla zkontrolována syntaxe jazyka, která vyloučila spadnutí programu z důvodu poškozeného kódu. Silnou stránkou podporující bezpečnost je i to, že Java nemá přístup k lokálním programům, čímž se minimalizuje nebezpečí virů a jiných problémů.

Java programovací jazyk je využíván Java programátory na straně serveru pro většinu back-endových vývojových projektů včetně těch, které pracují se spoustou dat.

Muž programátor řeší problémy v kódu a ukazuje na monitor
V jazycích jako Java, Go nebo Python je práce snadná.

Výhody programování v jazyku Java

Java programovaní má řadu výhod, díky kterým představuje Java jeden z nejoblíbenějších jazyků. Jsou to:

 • Bezplatnost – jazyk Java je zdarma, takže k tomu, abys ho mohl používat, nemusíš platit nic navíc.
 • Univerzálnost – jelikož je Java univerzální, můžeš ji používat k programování téměř všeho. Klíčová je zejména pro uživatele operačního systému Android, neboť většina androidových aplikací funguje právě na ní. Kromě toho je jazyk přítomen také v noteboocích, počítačích, herních konzolích či v datových centrech.
 • Funkčnost – Java funguje v různých operačních systémech, včetně OS Windows, Mac a Linux.
 • Nenáročnost – Java je jako stvořená pro programováni pro začátečníky bez jakýchkoliv zkušeností. Před spuštěním zkontroluje chyby, čímž snižuje riziko různých zbytečných komplikací. Studium jazyka Java není náročné a zvládneš to za poměrně krátkou dobu.
 • Bezpečnost – nesmíme zapomínat ani na bezpečnost, které se dosahuje tím, že Java nemá přístup k lokálním programům.

Jaké má programovací jazyk Java nevýhody

Každý programovací jazyk má také své nevýhody. V případě jazyka Java se můžeš setkat s následujícími:

 • Náročná na paměť – na rozdíl od jiných jazyků má Java poměrně vyšší nároky na RAM paměť.
 • Není vhodná pro vytváření komplikovaného uživatelského rozhraní – při používání jazyka může dojít ke komplikacím a nesrovnalostem.
 • Chybí zálohování – Java se nezaměřuje na zálohování, což může způsobit ztrátu důležitých dat.
 • Vyžaduje podrobné a komplexní kódy – Java kódy jsou podrobné a složené z dlouhých vět, které snižují jejich čitelnost.
Muž programuje v jazyce Python na svém počítači.
Python se naučíte používat poměrně rychle.

Co je programování v Pythonu?

Jedná se o moderní a výkonný univerzální open source programovací jazyk, chráněný autorským právem v rámci licence kompatibilní s GPL certifikovanou Open Source Initiative.

Python programování má jednoduchou a snadno použitelnou syntaxi. Díky tomu je Python zajímavým jazykem pro učení se programování ze strany začátečníků.

Věděl jsi, že...

…programovací jazyk Python využívají i velké společnosti, jako například Wikimedia Foundation, Yahoo!, CERN či NASA?

Zároveň je objektově orientovaný programovací jazyk vhodný pro zpracování velkého množství dat, včetně složitých matematických výpočtů. Využívá se ve sférách jako je bioinformatika, neurobiologie či dokonce astronomie. Zároveň se jedná o jeden z nejstarších jazyků. Vznikl v roce 1989.

Klíčovou vlastností jazyka Python je to, že jej umíš snadno rozšiřovat. Samotný jazyk můžeš využít k tomu, abys jím rozšířil již existující aplikace.

Mnozí si mylně myslí, že název Python vychází z pojmenování hada. Pravdou ale je, že jeho vývojář, Guido van Rossum, se inspiroval britským satirickým seriálem Monty Python’s Flying Circus.

Jaké jsou výhody programovacího jazyka Python

Python má několik výhod, mezi něž patří také:

• Jednoduchost – studium programovacího jazyka Python ti nebude dělat problémy a zvládneš to i za krátký čas. Pokud ovládáš angličtinu, vše bude ještě jednodušší. K použití Python ti budou stačit základní anglická slovesa.

• Bezplatnost – jedná se o open source, nemusíš tedy nic platit. Pro uživatele je k dispozici zdarma. Jedná se o skvělou výhodu zejména v případě, že si ho chceš jen vyzkoušet.

• Produktivita – programování v Pythonu je vysoce produktivní. Díky tomu nemusíš trávit mnoho času pochopením syntaxe a můžeš se pustit do kódování.

• Velká knihovna – standardní knihovna Python je velká a najdeš v ní všechny potřebné údaje. Nemusíš se proto bát, že by sis musel nějaké věci dostudovat pomocí jiných zdrojů.

Nevýhody programovacího jazyka Python

Při používání jazyka Python musíš počítat i s několika nevýhodami:

 • Pomalý výkon – na rozdíl od jiných jazyků je Python o něco pomalejší.
 • Využívá velké množství paměti – na Python budeš potřebovat poměrně hodně úložiště.
 • Slabý v oblasti mobilních zařízení – proto se nevyužívá příliš často v mobilních zařízeních, protože není paměťově efektivní a je pomalejší.

Golang neboli Go programovací jazyk

Golang, často označovaný také jako Go, je víceúčelový programovací jazyk, který je kompilovaný a staticky psaný. Kompilovaný znamená, že jeho zdrojový kód je přeložen přímo do strojového, což umožňuje jeho rychlejší provoz.

Programovací jazyk Golang byl navržen společností Google v roce 2007. Na trh byl však uveden až v roce 2009. Jazyk měl být řešením pro starší jazyky, které nezvládaly velké množství kódu. Právě to je důvod, proč je syntaxe Go stručná a jeho využitelnost a čitelnost mnohem jednodušší. Pokud chceš například vytvořit větší a lepší software, určitě si co nejdříve zjisti, co je Golang.

Výhody programovacího jazyka Golang

Golang má několik výhod, díky čemuž jej využívají lidé po celém světě. K hlavním výhodám patří:

 • Jednoduchost – Golang je jedním z nejjednodušších jazyků pro učení. Jeho základy si dokážeš nastudovat za krátký čas.
 • Dobrá dokumentace – Go má snadno čitelnou dokumentaci, kterou najdeš na oficiální webové stránce. Kromě toho má za sebou i velkou a aktivní komunitu, která ti ráda pomůže, budeš-li mít nějaký problém.
 • Univerzálnost – Go můžeš používat na různé projekty, které máš před sebou, protože je víceúčelový. Často se využívá také v cloudovém programování. Mají ho v oblibě například společnosti Amazon (Amazon Web Services) nebo Google (Google Cloud Platform).
 • Bezplatnost – jelikož je Golang bezplatný, za jeho používání nezaplatíš vůbec nic.

Nevýhody programovacího jazyka Golang

Programovací jazyk Golang má také pár minusů, k nimž patří:

 • Vytváří prostor pro menší problémy s kódováním – ačkoli je Go snadný k používání, někdy vytváří prostor pro zbytečné chyby, které se mohou objevovat, když projekt dospěje do větších rozměrů. Pro velké projekty je proto dobré vybrat inteligentnější programovací jazyky.
 • Poměrně nový jazyk – v porovnání s jinými programovacími jazyky je Golang poměrně nový, proto o něm nenajdeš tolik informací, jako například o jazyce Java.
 • Časová náročnost – Golang není nejkomplikovanější programovací jazyk, jaký existuje, ale v porovnání s jazyky, jako Java nebo Python, je na posledním místě.

Porovnání programovacích jazyků Java vs Python vs Golang

Pokud si chceš vybrat ten nejlepší programovací jazyk, musíš si je všechny porovnat a zjistit, jaké mají výhody a nevýhody. Pro lepší přehled jsme ti připravili praktickou tabulku, kde najdeš všechny základní informace.

JazykJavaPythonGolang
Využití paměti*do 40 MBdo 14 MBdo 3 MB
Největší výhody· rychlost

· snadný na použití

· vhodný I pro začátečníky

· vysoká bezpečnost

· bezplatnost

· střední náročnost na RAM paměť

· snadné použití i pro začátečníky

· bezplatnost

· velká databáze s informacemi

· skvělá dokumentace

· skvělá komunita

· zdarma

· snadné použití

· nízké nároky na paměť RAM

Největší nevýhody· vysoké nároky na RAM paměť

· pomalejší výkon

· absence zálohovaní

· pomalejší výkon

· slabší v oblasti mobilních zařízení

· časová náročnost

· relativně nový jazyk, o kterém se toho moc neví.

Podle informací z portálu Medium.com

Otestuj si jeden z těchto programovacích jazyků

Nelze univerzálně zhodnotit, který programovací jazyk je pro tebe nejlepší. Každý má své výhody i nevýhody. Pokud se neumíš rozhodnout na základě informací, které jsme ti poskytli, jednotlivé jazyky prostě vyzkoušej. Všechny jsou bezplatné, proto se nemusíš bát, že bys do nich zbytečně investoval.

Ovládání minimálně jednoho z nejznámějších programovacích jazyků ti dá prostor reagovat na zajímavé pracovní nabídky v IT oblasti a nastartuješ svoji novou kariéru ve světě technologií.

13. 10. 2023

8 min. čtení

Mohlo by tě zajímat