5

Paťo ti prozradí, co obnáší práce test manažera v msg life Slovakia

msg life Slovakia » Články » Náš tým » Paťo ti prozradí, co obnáší práce test manažera v msg life Slovakia

05. 11. 2021

8 min. čítania

Paťa zaujalo testování softwaru po tom, co mu kamarádi popsali náplň této práce. Zanedlouho nastoupil na pozici IT testera u nás, v msg life Slovakia. Za dva a půl roku se vypracoval na pozici test manažera a dnes řídí jeden z našich týmů. Kromě pohodové atmosféry má na své práci rád taky to, že může realizovat svoje nápady a podílet se na směřování produktů.

Jak dlouho působíš v msg life Slovakia?

Do společnosti jsem nastoupil před dvěma a půl lety.

Na jakou pozici jsi nastoupil?

Nastoupil jsem na pozici IT tester.

Jakou pozici zastáváš aktuálně?

Test manažer. Dostal jsem možnost se dále rozvíjet a přejít z pozice konzultant IT tester na pozici test manažera. Aktuálně tedy řídím testovací tým pěti kolegů pro jednoho z našich zákazníků. Kromě toho jsem taky součástí hiringového procesu, kde dělám poslední kolo pohovorů na pozici IT tester softwarových aplikací.

Jak ses dostal k testování?

Inspirovali mě moji dva kamarádi, kteří v msg life sice nepracují, ale v podobném oboru mají bohaté zkušenosti. Popsali mi náplň práce tak zajímavě, že jsem to zvážil jako možnost svého pracovního směřování. Potom jsem natrefil na nabídku od msg life Slovakia a moje plány se staly realitou. Posun na vyšší pozici test manažera jsem bral jako dlouhodobý cíl už když jsem se na pozici konzultant IT tester hlásil v prosinci 2017 a jsem rád, že jsem tuto možnost dostal.

Co tě zaujalo na práci v msg life Slovakia? Proč sis vybral právě nás?

V prvé řadě mě zaujala možnost využívat německý jazyk. Dalším faktorem byla náplň práce, protože jsem se toužil stát testerem, a nakonec mě přesvědčilo i to, jaký dojem na mě společnost udělala v rámci celého přijímacího procesu. Od prostor přes benefity až po první kontakt s různými pracovníky. V neposlední řadě mě zaujalo i finanční ohodnocení. Nazval bych to takovým kompletním balíkem prvních dojmů, který mě oslovil.

V čem se práce u nás liší od tvých předchozích pracovních zkušeností?

Neumím to porovnat, protože na pozici test managera pracuji poprvé. Líbí se mi ale, že mám větší možnost přiložit ruku k dílu a moje nápady, případně „vylepšováky“, jsou zohledněné a realizované.

Jak vypadá tvůj běžný pracovní den?

Můj běžný pracovní den na pozici test manažera vypadá podstatně jinak, než když jsem vykonával práci testera. Všechno záleží na přístupu testera k jeho práci. Tester se může věnovat úkolům nadřazeného test manažera, nebo se může sám aktivně zaobírat jinými tématy nebo si rozšiřovat vědomosti. Je to velmi individuální. Kromě toho můj pracovní den zahrnuje taky studování specifikace, vykonávání testovacích případů, Ticket training, Smoke testy, konzultace se zákazníkem a spoustu dalších úkonů.

Test manager softwaru v IT společnosti
Test manažer softwarových aplikací Paťo ti řekne víc o své práci.

Co je náplní tvé práce? Na čem aktuálně pracuješ?

Moje práce přináší spoustu úkolů a odpovědností zároveň. Patří mezi ně například aktivní zasahování do procesu plánování, ať už na úrovni celého projektu, nebo v rámci testovacího týmu. Dále taky možnost komunikace, případně osobního setkání se zákazníkem. Je tak možné dosáhnout nejlepšího pohledu na celý proces vývoje i z druhé strany, kterou je právě zákazník, tedy pojišťovna. Je tu prostor na reporting, který má všem zainteresovaným nabídnout možnost lépe se zorientovat v aktuální situaci, v níž se celý testovací tým nachází.

S kým při práci komunikuješ a řešíš případné problémy?

Moje komunikace je rozdělená na interní a externí. Do externí by se dala zahrnout komunikace se zákazníkem a do interní komunikace s kolegy, ať už přímo z firmy, nebo z projektu, na kterém působím. Pracovní pozice, které vykonávají kolegové, jsou pestré, máme „fachberatery“, testery, vývojáře, integrátory, manažery.

Na jakém projektu právě pracuješ?

Pracuji na irsko-německém projektu Canada Life Europe. Jedná se o nadnárodní společnost poskytující služby v oblasti pojišťovnictví se zaměřením na německý trh.

Máš zkušenosti i s jinými projekty v rámci msg life Slovakia?

Mám zkušenosti s různými projekty, ať už přímé, nebo nepřímé. Jelikož v naší firmě pracuje velké množství milých lidí, je běžné, že si vyměňujeme poznatky a zkušenosti z jiných projektů. Tímto způsobem si člověk udělá obrázek i o jiných oblastech práce v msg life.

Jaké aplikace a programy využíváš při práci?

V naší firmě se aktivně využívají externí programy, které nám pomáhají zefektivnit práci. Je to například JIRA, program na správu ticketů, nebo Zephyr Scale na správu testovacích případů. Zbylé nástroje jsou spíše interního charakteru, různé automatizované programy pro front-end a back-end testy.

Jaké schopnosti nebo vědomosti jsou pro tvou pracovní pozici důležité?

Myslím, že německý jazyk je základ, a důležitá je taky chuť učit se něco nového. Znalostí, které si člověk může osvojit, je opravdu hodně. Totéž platí i pro interní programy, se kterými se pracovník musí naučit pracovat. U nás se ale na všechno bere ohled a nový kolega se všechno naučí při zaškolení.

Důležitá je také jemná dávka skepticismu, protože tester by měl zpochybňovat to, co vidí, a kriticky nahlížet na to, čím se v rámci pracovního času zaobírá. Dokáže potom lépe zpozorovat chyby, na které se v rámci predešlých fází vývojového cyklu nepřišlo.

Co máš na své práci nejradši?

Nejradši mám přátelskou atmosféru, kterou vytvářejí mí kolegové. Možnost kariérně růst a rozšiřovat si vědomosti a taky „přiložit ruku k dílu“.

Jací jsou tví kolegové?

Milí, přátelští a nápomocní. V mých předešlých zaměstnáních tomu tak vždycky nebylo, a proto si toho teď více vážím.

Jaké vlastnosti by měl mít tvůj nový kolega, aby zapadl do kolektivu?

Myslím, že zapadnout do našeho kolektivu není těžké. Nový kolega by měl mít základní vlastnosti, jako jsou například přátelské vystupování a ochota pomoct. To definuje většinu mých kolegů. Proto si myslím, že pokud uchazeč disponuje těmito vlastnostmi, určitě mezi nás zapadne.

Tři slova, která tě napadnou, když se řekne msg life Slovakia?

Pojišťovnictví, upřímnost, stabilita.


Zaujala tě Paťova práce? Máš zkušenosti s testováním softwaru a dokázal bys řídit tým? Anebo jsi dobrý v něčem jiném? Prohlédni si všechny naše volné pracovní nabídky, pošli nám životopis a absolvuj online pohovor.

05. 11. 2021

8 min. čtení

Mohlo by tě zajímat