5

Michal ti prozradí, co obnáší práce scrum mastera v msg life

msg life Slovakia » Články » Náš tým » Michal ti prozradí, co obnáší práce scrum mastera v msg life

08. 11. 2021

10 min. čítania

Michal je programátorem v msg life Slovakia už nějaký ten rok. Jako vystudovaný učitel v oblasti matematiky a informatiky se u nás na pozici scrum mastera cítí sebejistě, protože mu trochu připomíná roli učitele. Jeho úkolem je postarat se o rakousko-slovenský scrum tým Danubius, kterému pomáhá pochopit principy agilního vývoje ve scrumu a vytvářet mu podmínky ke zlepšení.

Jak dlouho působíš v msg life Slovakia?

Na tuto otázku neumím z hlavy nikdy odpovědět. Myslím, že 9 let.

Na jakou pozici jsi nastoupil?

Nastoupil jsem na pozici software developera.

Jakou pozici zastáváš aktuálně?

Aktuálně pracuji jako scrum master/programátor.

Jak ses dostal k programování?

Programování mě bavilo už na střední škole. Vystudoval jsem učitelství v oblasti matematika-informatika. Jistou dobu jsem učil, ale chtěl jsem si zkusit i práci programátora. Později jsem si vzal hypotéku, takže k učení se zase vrátím asi až za 20 let.

Co tě zaujalo na práci v msg life Slovakia? Proč sis vybral právě nás?

Před msg life jsem pracoval 4 roky ve Vídni. Měl jsem dost každodenního cestování a navíc jsem měl pocit, že už se nemám kam posunout. Z práce se stávala nudná rutina. Tehdy se mi ozvali z msg life nabídli mi všechno, co mi ve staré práci chybělo. Nemusel jsem tolik cestovat a dostal jsem prostor učit se nové věci. Pojistná matematika si mě hned získala. Navíc mi zaplatili, kolik jsem potřeboval.

V čem se práce u nás liší od tvých předchozích pracovních zkušeností?

Budu upřímný. Moje aktuální pozice není práce mých snů. Myslím, že na světě je jen pár vyvolených, pro které je práce skutečně i koníčkem. Mnohem důležitější pro mě ale je, že se v práci cítím dobře. Chodím sem opravdu rád, těším se na kolegy a na dobrou atmosféru, která u nás vládne.

Jak vypadá tvůj běžný pracovní den?

Do práce chodím poměrně brzy, abych se vyhnul dopravní špičce. V klidu se nasnídám, dám si ranní čaj s kolegy a zpravidla okolo osmé začnu pracovat. Na oběd zajdeme dolů do kantýny, případně si vyrazíme na něco dobrého ven. Potom pracuji většinou do pěti a po práci utíkám za rodinou. A to doslova. Snažím se dopravu do práce a z ní kombinovat s během, jízdou na kole nebo na bruslích. Myslím, že pohyb je v naší profesi velmi důležitý.

Software developer v msg life Slovakia
Michal začíná den snídaní a čajem s kolegy.

Co je náplní tvé práce? Na čem aktuálně pracuješ?

Jako programátor implementuji nové zákaznické požadavky, často vynucené novou legislativou, a opravuji odhalené chyby. Asi jako programátoři v jakékoliv jiné firmě. Specializuji se na výpočty v pojistné matematice. Jako scrum master se starám o rakousko-slovenský scrum tým (jmenuje se Danubius).

Mým úkolem je pomoct týmu pochopit principy agilního vývoje ve scrumu a vytvářet podmínky vhodné k tomu, aby se mohl zlepšovat. Například v efektivitě, kvalitě vývoje, komunikaci v rámci týmu i mimo něj, schopnosti reagovat na změnu a podobně. Mým cílem je vytvořit samostatně organizovaný scrum tým, který nepotřebuje scrum mastera.

Práce scrum master developera v msg life Slovakia
Michal se jako scrum master specializuje zejména na pojistně-matematické výpočty.

S kým při práci komunikuješ a řešíš případné problémy?

Komunikuji hlavně se členy týmu Danubius. Kromě toho se všemi, kterých se nějakým způsobem týká práce našeho týmu. Organizuji například mítinky, na kterých se setkáváme s lidmi, pro něž je výsledek naší práce určený, a získáváme od nich zpětnou vazbu, na základě které přizpůsobujeme náš další vývoj. Jedním z důležitých úkolů scrum mastera je pomáhat týmu odstraňovat překážky v práci.

Na jakém projektu právě pracuješ?

Pracuji na produktu msg.Life Factory Standard. Je to základ, který si jednotlivé zákaznické projekty přizpůsobují podle svých vlastních potřeb.

Máš zkušenosti i s jinými projekty v rámci msg life Slovakia?

V msg life jsem už prošel vícero projekty a vícero rolemi. To je jedna z věcí, které se mi na naší firmě líbí. Občas mi nabídnou nějakou změnu a já většinou neřeknu ne. Rád se učím nové věci.

Jaké aplikace a programy využíváš při práci?

Nejčastěji asi používám MS Office, Eclipse a Visual Studio.

Jaké dovednosti nebo vědomosti jsou důležité pro tvou pracovní pozici?

To je pro mě velmi těžká otázka. Jsou různé typy programátorů a každý z nich může být vhodný na jiný typ úkolů. Za sebe bych řekl, že má být rozvážný, cílevědomý, důsledný, kreativní a efektivní.

Co máš na své práci nejradši? A co nejmíň?

Vystudoval jsem učitelství a jednoho dne bych zase rád učil. Ale role scrum mastera mi roli učitele trochu připomíná. Takže to se mi líbí. Kromě toho se mi jako programátorovi občas podaří dostat k nějakému zajímavému algoritmickému nebo matematickému problému. To mám taky rád. A co rád nemám? To, že většinu dne prosedím za počítačem.

Jací jsou tví kolegové?

Kolegové jsou velmi milí, přátelští, ochotní, zábavní. Kdybych neměl tak úžasnou rodinu, určitě bych s nimi trávil víc času i v soukromí.

Jaké vlastnosti by měl mít tvůj nový kolega, aby zapadl do kolektivu?

Myslím, že nejdůležitější je, aby měl o danou práci zájem a měl chuť být součástí našeho týmu. Zapadnout mezi nás není problém, jsme dobrá parta.

Tři slova, která tě napadnou, když se řekne msg life Slovakia?

Součást mého života.


Zaujala tě Michalova práce? Máš zkušenosti s agilním vývojem softwaru v IT společnosti a baví tě práce programátora? Anebo jsi dobrý v něčem jiném? Prohlédni si všechny naše volné pracovní nabídky, pošli nám životopis a absolvuj online pohovor.

08. 11. 2021

10 min. čtení

Mohlo by tě zajímat