4

Lukáš ti prozradí, co obnáší práce IT testera softwarových aplikací

msg life Slovakia » Články » Náš tým » Lukáš ti prozradí, co obnáší práce IT testera softwarových aplikací

08. 11. 2021

8 min. čítania

Zajímáš se o práci v msg life Slovakia? Poznej naše kolegy a zjisti víc o tom, jak se dostali ke svojí pozici, jaké mají úkoly a jak vypadá jejich běžný den. Tentokrát na otázky o svém zaměstnání odpovídal Lukáš, konzultant IT tester a aktuálně také test manager v msg life Slovakia.

Jak dlouho působíš v msg life Slovakia?

Do msg life jsem nastoupil v listopadu 2016.

Na jakou pozici jsi nastoupil?

Nastoupil jsem na pozici softwarového testera.

Jakou pozici zastáváš aktuálně?

Aktuálně působím jako test manager a zároveň jsem stále na dvou projektech jako test engineer.

Jak ses dostal k testování?

Paradoxně, bylo to takříkajíc náhodou. Po více než roku stráveném v zahraničí mě okolnosti přinutily vrátit se na Slovensko. A protože jsem chtěl nejdřív stabilizovat svoji finanční situaci, chtěl jsem jít jak se říká „na jistotu”. Pozici testera jsem vnímal jako dobrý odrazový můstek. Nabídka od msg life Slovakia mě jednoznačně ze všech ostatních nabídek zaujala nejvíc, a tak jsem poslal svůj životopis.

Co tě tak zaujalo na práci v msg life Slovakia? Proč sis vybral právě nás?

Jednoznačně to byla možnost využít znalosti německého jazyka. Kromě toho jsem viděl širokou škálu možností dalšího kariérního směřování, což se mi koneckonců potvrdilo. V neposlední řadě to bylo i velmi dobré finanční ohodnocení a pro mě zajímavé benefity.

V čem se práce u nás liší od tvých předchozích pracovních zkušeností?

Zatím nemám mnoho pracovních zkušeností. Pracoval jsem rok ve státní sféře jako vědecký pracovník. Jednoznačně vnímám rozdíl v poměru odvedené práce a ohodnocení. Tím nemám na mysli jen finanční aspekt, ale také další benefity.

Jak vypadá tvůj běžný pracovní den?

Moje náplň práce je velmi pestrá. Den mám rozdělený na dvě fáze. První fáze trvá od 6. hodiny ráno do 10. hodiny. V této době mám svůj klid, protože můžu pracovat na úkolech, které si nevyžadují nikoho dalšího a dokážu je splnit sám.

Ve druhé fázi mám už kalendář zaplněný termíny. Ty bývají náročné, ale konstruktivní. Řešíme různé problémy a spolu s kolegy se snažíme najít optimální postup. Na konci pracovního dne si vždycky udělám přehled úkolů a připravím si přibližnou agendu na další den.

Na čem aktuálně pracuješ?

Jako vedoucí týmu mám primárně na starosti organizační věci – koordinuji činnost týmu, plánuji, připravuji různou dokumentaci, prezentace a v neposlední řadě se snažím optimalizovat procesy a zlepšovat kvalitu práce v týmu. Kromě toho pracuji jako technical test analyst na dvou rakouských projektech, kde většina úkolů spočívá v podpoře kolegů a řešení různých technických problémů s testovacími aplikacemi, případně s databází, testovacím prostředím a podobně.

Často pracuji i jako „spojka” mezi testery a vývojáři, zejména pokud jde o testy, které jsou technicky náročnější. I když je například potřeba něco zapisovat přímo do databáze, volat přímo více scriptů a programů a podobně.

Tester v msg life Slovakia
Jako vedoucí týmu má primárně na starosti organizační záležitosti.

S kým vším komunikuješ a řešíš případné problémy?

Nejčastěji se členy mého týmu. Kromě toho jsem v kontaktu se skillmanagery, jinými týmy a samozřejmě na projektové úrovni s kolegy z vývoje, ať už jsou to programátoři, integrátoři nebo matematici.

Na jakém projektu právě pracuješ?

Nejvíc přicházím do kontaktu se dvěma už zmíněnými rakouskými projekty. Jelikož můj tým poskytuje podporu a coaching pro testery na více projektech, jsem jako vedoucí týmu v kontaktu s mnoha dalšími projekty, takže je to velmi pestré a dynamické.

Jaké programy využíváš při práci?

Kromě klasických kancelářských záležitostí, jako například MS Office, velmi často pracuji s Eclipse, GIT, Putty, Jenkins, DbVizualiser a různými porovnávacími programy, jako například Beyond Compare nebo DiffDog. Samozřejmě máme i další firemní aplikace sloužící k automatizaci testování. Kromě toho používám i další malé aplikace, které někdy dokážou usnadnit život, například FileLocator, Greenshot a podobné drobnosti.

Jaké dovednosti a vědomosti jsou důležité pro tvoji pracovní pozici?

Asi to bude znít jako klišé, ale za jednoznačně nejdůležitější pro svoji práci považuji analytické myšlení. Kromě toho je potřebná schopnost rychle si pospojovat souvislosti a nebát se převzít zodpovědnost. Co se vědomostí týká, je podle mě potřebné mít určitou IT gramotnost a znalosti z pojišťovnictví, všechno ostatní se dá velmi rychle naučit za pochodu.

Co máš na své práci nejradši?

Nejradši mám na svojí práci jednoznačně možnost řešit problémy a optimalizovat procesy. A nemám rád monotónnost bez viditelných výsledků. To se naštěstí na mojí pozici stává velmi zřídka.

Jací jsou tví kolegové?

Jsme tu směs různých osobnostních typů a povah. Ale musím říct, že s mnohými kolegy si velmi dobře rozumím. Jako na jakémkoliv jiném pracovišti si tady samozřejmě s některými kolegy rozumím víc, s jinými méně. Ale to je, myslím, úplně přirozené a v pořádku.

Příjemný pracovní kolektiv
S mnoha kolegy si velmi dobře rozumí.

Jaké vlastnosti by měl mít tvůj nový kolega, aby zapadl do kolektivu?

Do kolektivu podle mě zapadne každý, kdo má zájem se začlenit.

Tři slova, která tě napadnou, když se řekne msg life Slovakia?

IT, pojišťovnictví, můj zaměstnavatel…


Zaujala tě Lukášova práce? Máš zkušenosti s testováním softwaru a láká tě optimalizace procesů v IT společnosti? Anebo jsi dobrý úplně v něčem jiném? Prohlédni si všechny naše volné pracovní nabídky, pošli nám životopis a absolvuj online pohovor.

08. 11. 2021

8 min. čtení

Mohlo by tě zajímat