5

Návrat do zaměstnání po mateřské nebo rodičovské dovolené

msg life Slovakia » Články » Lifestyle » Návrat do zaměstnání po mateřské nebo rodičovské dovolené

28. 07. 2022

6 min. čítania

Návrat z mateřské dovolené může být pro některé ženy náročný. Zejména tehdy, když se rozhodly plně se věnovat novému členovi rodiny a daly si od pracovních povinností přestávku. V msg life Slovakia poskytujeme maminkám možnost postupného návratu formou práce vedle rodičovské dovolené na částečný úvazek. Jak skloubit rodinné a pracovní povinnosti a začlenit se do pracovního kolektivu? Poradí ti naše kolegyně.

I když je mateřství to nejdůležitější povolání na světě, pracovní kolektiv a nové podněty jsou dříve či později potřebné pro každou maminku. Návrat do pracovního koloběhu a následný nástup po rodičovské dovolené nemusí být stresující hlavně tehdy, pokud máš tolerantního zaměstnavatele a nápomocné kolegy v práci.

Nástup do práce po rodičovské dovolené bychom v současnosti mohli přirovnat k návratu z Home Office režimu během pandemie. Rozdíl je ale v tom, že zatímco se zaměstnanci během práce z domova nadále zaměřovali na pracovní témata, matky většinou řeší úplně jinou agendu. I proto bývají konec jejich rodičovské dovolené a návrat do práce spojené s obavami.

Jedním z možných řešení je práce z domova pro maminky na mateřské. Postupný návrat do práce ti dá možnost nastavit si vlastní režim, sladit mateřské povinnosti s prací a připravit se na trvalý nástup do práce po rodičovské dovolené.

„Není se čeho bát. V msg life Slovakia lze skloubit mateřství s prací.“

Lucka, IT testerka, Bratislava
Lucka, IT testerka, Bratislava

Pro mnohé z maminek je udržování pracovních návyků přínosné nejen z finančního hlediska, ale také z pohledu osobnostního a profesního rozvoje. Každý to ale má samozřejmě nastaveno jinak a všechny způsoby návratu do práce jsou správné. Ať už se maminka rozhodne vedle mateřské dovolené pracovat, nebo zůstane mámou na plný úvazek o něco déle.

„Při návratu do práce z mateřské mi pomohlo několik věcí. Jednou z nich bylo, že první dítě jsem měla ve školce a firma mi vyšla vstříc. Mohla jsem se postupně více a více začlenit do pracovního režimu. Nápomocná byla i práce z domova na mateřské, čímž jsem ušetřila čas strávený cestováním. Své určitě sehrála i vstřícnost kolegů, se kterými pracujeme na jednom projektu,“ vzpomíná na opětovný návrat Lucka, IT testerka.

Podobnou zkušenost má i naše kolegyně Monika, také testerka: „Velmi mně pomohla možnost změny pracovního poměru na zkrácený úvazek, jakož i flexibilní pracovní doba. Tak jsem se vyhnula časovému stresu a uměla jsem se vrátit na původní projekt se stejnými kolegy.“ Každá kolegyně si přitom zvolila vlastní objem práce, kterou přidala k mateřským povinnostem podle toho, jak jí to vyhovovalo.

Přivydělání si na mateřské je přínosné z několika důvodů

Pozice IT testera nebo projekt manažera v msg-life Slovakia mohou být pro maminky zajímavé. Například naše testerka Monika se rozhodla věnovat pouze rodině a Zuzka, office manažerka, nejprve pracovala a později upřednostnila přestávku. Lucka, IT testerka, zase preferovala opačný postup, podobně jako Simona, project management teamleaderka, jíž spojení mateřská dovolené a práce dávaly smysl. Přestože měly odlišné úvazky, všechny se shodly v tom, že práce vedle mateřské dovolené pro ně byla příjemným osvěžením.

„Pracovní úkoly z Home Office mi výborně čistily hlavu,“ tvrdí Simona. „Dostávala jsem časově méně náročné úkoly, které zaměstnaly můj mozek a měla jsem možnost bavit se také o náročnějších tématech,“ dodává Andrea, vedoucí regresního testu. „Práce vedle mateřské byla moje psychohygiena a socializace. Nechtěla jsem za tři roky přijít o znalosti a kontakty, proto si velmi vážím, že mi zaměstnavatel umožnil i nadále pracovat,“ vzpomíná Lucka, IT testerka.

Pro mnohé maminky je práce vedle rodičovské dovolené zároveň i finančním přínosem. „Byla jsem ráda, že můžu po večerech pracovat. Ne každý má možnost si něco vydělat vedle rodičovské dovolené,“ hodnotí Nikola. I z tohoto důvodu máme k pracujícím matkám velmi individuální a shovívavý přístup.

„Snažíme se ke každé zaměstnankyni přistupovat jednotlivě a zohlednit nejen její možnosti, ale také potřeby. Kolegyním chceme být oporou I v tomto speciálním životním období,“ doplňuje personalistka Maria. „Na pohovorech ani během práce nijak nezjišťujeme jejich rodinné plány. Chápeme, že mateřství je přirozená součást života, proto takovou zprávu s radostí vítáme,“ dodává Marie.

Vedení a kolegové jako tvoje podpora

Oznámení o blížící se mateřské dovolené nemusí být stresující. U nás v msg life Slovakia se upřímně těšíme s každou kolegyní v radostném očekávání a stejně tak se těšíme na kolegyně i po návratu z jejich rodičovské dovolené. Během tohoto období, které je plné mnoha životních změn, se jim snažíme být co nejvíce nápomocní a vstřícní.

Reakce vedení msg life Slovakia jsou toho důkazem. „Můj přímý nadřízený měl radost a pogratuloval mi. Kolegové také. Nemám pocit, že by mé těhotenství nějak narušilo naše vztahy, všichni byli velmi milí,“ tvrdí Lucka, IT testerka. Andrea, vedoucí regresního testu, má stejné zkušenosti: „Vedoucí mi blahopřál a dohodli jsme se, že zaškolíme kolegu, který převezme mé úkoly.“ Pozitivní vzpomínky má i Nikola, office manažerka: „Velmi nápomocní byli i kolegové. Ptali se mě, jak se cítím, dávali mi různé rady a dohlíželi, abych nenosila těžké věci,“ tvrdí.

Mateřství je v životě ženy velkou změnou, proto se mnohým často nově uspořádají priority či ambice. Ptali jsme se našich kolegyň, jak prožívaly toto období ony: „Děti jsou u mě na prvním místě, ale nevnímám, že bych si musela vybrat mezi prací a rodinou. msg life Slovakia má navíc velmi pozitivní přístup k dětem, v případě potřeby si dítě můžu vzít i do práce,“ tvrdí Lucka, IT testerka.

Potvrzuje to i teamleaderka Simona: „Přestože jsem musela přejít na zkrácený úvazek, efektivněji přistupuji k řešení úkolů. Pomáhá tomu i nadstandardní vztah firmy k dětem, která pro ně pořádá spoustu akcí se spoustou dárků.“

Změnu si uvědomila i Andrea, vedoucí regresního testu: „Už vím, že jsem v práci nahraditelná. Pro syna ne. Mateřská dovolená poskytuje i jiný pohled na život. Práci vykonávám stále poctivě, ale když mě potřebuje syn, věnuji se naplno jemu,“ uzavírá.

Rady našich kolegyň pro budoucí pracující maminky

Nikola, office manažerka: „Pokud má člověk dobré kolegy, není třeba se bát. Mně pomohli v tom, že mi shrnuli všechny novinky, které nastaly, což jsem velmi uvítala. Doporučuji vedle mateřské dovolené i pracovat. Peníze navíc vždy pomohou a člověk nezažívá při návratu tak velkou změnu.“

Danka, software testerka: „V práci mě ujistili, že na práci s maminkami jsou zvyklí, takže se není třeba ničeho bát. Ať už se ženy rozhodnou pracovat vedle mateřské dovolené nebo až po jejím ukončení, zaměstnavatel jim pomůže zajistit příjem a plynulý návrat do pracovního prostředí.“

Monika, IT testerka: „Určitě bych apelovala na udržování si znalosti cizího jazyka. Přestože jsem sledovala i četla německá média, začít znovu plynule mluvit bylo náročné. Problémy jsem si uvědomila už při prvním telefonátu v němčině po třech letech.“

Zuzka, office manažerka: „Důležité je udržovat si pracovní nasazení, aby byl návrat jednodušší.“

I když se při slovním spojení „mateřská dovolená“ nejedna maminka pousměje, protože mateřství rozhodně není dovolená, toto životní období je neopakovatelný a vzácný čas pro rodiče i jejich potomky. Návrat do práce po mateřské dovolené u nás v IT firmě bývá jednodušší díky časové flexibilitě a možnosti pracovat i při péči o dítě. Kromě toho jsme si během pandemie zvykli na částečnou práci na dálku. I když se rádi vidíme denně živě v práci či na společných eventech, flexibilní pracovní doba a práce z domova, to jsou neocenitelné zaměstnanecké benefity pro každou pro maminku. Kdykoli ji bude dítě potřebovat, bude mu nablízku a nemusí ztrácet společný drahocenný čas cestováním.

V msg life Slovakia neděláme kompromisy mezi rodinou a prací. Přidej se k nám i ty, u nás se na pohovoru nemusíš obávat citlivých otázek, zda a kdy se plánuješ stát mámou. Práce v IT umožňuje skloubit příjemné s užitečným.

28. 07. 2022

6 min. čtení

Mohlo by tě zajímat