5

Stav Flow – tvoje cesta k maximálnímu soustředění a produktivitě

msg life Slovakia » Články » Lifestyle » Stav Flow – tvoje cesta k maximálnímu soustředění a produktivitě

28. 07. 2023

5 min. čítania

Dokážeš si vybavit malé dítě, jak si hraje? Je naprosto ponořené v tom, co dělá. Nevidí ani neslyší nic jiného, co se netýká jeho herní fantazie. Hlad a žízeň? V ten moment neexistují. Je šťastné a plně oddané své činnosti. V moderní psychologii se tomuto stavu říká flow. A bohužel čím jsme starší, tím spíše ho opouštíme. Proto ti v tomto článku ukážeme, jak se znovu naučit být ve flow. A jak tento stav můžeš využít ve svůj prospěch.

Otcem této myšlenky je Mihaly Csikszentmihalyi, americký psycholog a jeden ze zakladatelů pozitivní psychologie, která zkoumá kladné prožitky, pocit štěstí a jiné pozitivní emoce. Tohoto maďarsko-amerického psychologa fascinovali umělci a sportovci. Zkoumal jejich nasazení a koncentraci, které je dovedly k neuvěřitelným výkonům. Při rozhovorech s nimi zjistil, že právě to, co označovali jako flow, tedy stav jakéhosi plynutí, při kterém dokázali fungovat automaticky, byl klíčem k jejich úspěchu.

Neúspěchem se nesmíš nechat odradit.
Neúspěchem se nesmíš nechat odradit.

Co je flow?

Flow můžeme přeložit jako proud, plynutí, tok. Jedná se o duševní stav, ve kterém jsi zcela ponořen do určité činnosti tak, že tě nic jiného nezajímá. Ztrácíš pojem o čase a celou svou myslí se soustředíš na danou aktivitu. Plně ovládáš své emoce, které ti pomáhají dosáhnout ještě lepších výsledků, posunout hranice svých schopností ještě o kus dál. Být na vrcholu produktivity.

Flow se pojí pouze s pozitivními pocity. Dostaneš se do něj jen v momentě, kdy danou činnost děláš s chutí, baví tě, jakýmkoliv způsobem tě uspokojuje. Takže pokud například opravdu nerad běháš nebo nesnášíš vyplňování timesheetů, do stavu flow se nikdy nedostaneš a nebudeš mít z této činnosti příjemný a osvobozující pocit, který charakterizuje stav flow.

V některých aspektech se tento stav podobá hyperfocusu, který zažívají například osoby s ADHD. Na rozdíl od flow se ale hyperfocus často zaměřuje na mnoho úkolů najednou nebo jenom jednu jeho část, čímž se soustředění brzy ztratí a většina úkolů zůstane nedokončena.

Charakteristika flow

Flow je cílevědomé zaujetí při kterém pozitivně ladíš a usměrňuješ své emoce tak, aby ti pomohly podat lepší výkon v dané činnosti. Je nemožné jej dosáhnout, pokud seš otrávený nebo rozrušený. Vyžaduje opravdu hluboké a nerušené soustředění na aktivitu, kterou Csikszentmihalyi nazval autotelickou. To znamená, že vykonávání činnosti samotné je tvým cílem. Flow doprovází spousta faktorů, které zažiješ v různých kombinacích, ale obecně platí čím víc faktorů, tím víc flow. Jaké to tedy jsou?

 • Ztratil si pojem o čase.
 • Zapomněl ses najíst, napít. Protože sis ani neuvědomil, že máš hlad nebo žízeň.
 • Necítil si únavu, i když ses něčemu věnoval opravdu dlouho. A to samotná činnost byla velmi namáhavá.
 • Dostal ses do automatického stavu, jel jsi na autopilota. Samotná činnost pak už šla jako po drátkách, ani jsi nad ní nemusel přemýšlet.
 • Tvoje míra koncentrace byla téměř 100 %.
 • To, že ses dané činnosti věnoval, tě naplňovalo absolutní radostí a štěstím.

Vybavíš si nějakou aktivitu, během které se stalo něco takového? Pokud tyto pocity znáš, tak se ti už někdy povedlo dostat se do opojného stavu flow.

Jak dosáhnout flow?

Podle profesora Owena Schaffera je jednou z hlavních podmínek pro dosáhnutí flow vědět, co děláš. Vědět, jak na danou činnost, jak dobrý v ní jsi a kam se obrátit pro pomoc. Ve stavu flow roste tvoje výkonnost, soustředěnost i pocit štěstí. A to jsou proměnné, které v životě chceš mít. Oceníš je v práci, při sportu, ale i ve volném čase. A podle psychologů i bez ohledu na vnější okolnosti tvého života si stav flow dokážeš do jisté míry navodit. Jak na to?

4 tipy, jak být ve flow

 • Vyber si činnost, která tě baví. A nemusíš se soustředit jen na své koníčky. Využít můžeš i činnosti, které ti přináší potěšení tím, že jsou hotové (např. úklid, cvičení, administrativní činnost v práci).
 • Správně odhadni náročnost. Daná činnost by pro tebe neměla být ani moc lehká ani moc těžká. Měl bys ji vnímat jako výzvu, kterou ale zvládneš, když se budeš opravdu soustředit a dáš do jejího plnění všechno.
 • Nenech se rušit. Jen těžko se dostaneš do stavu flow, když budeš na telefonu nebo za tebou bude někdo neustále chodit. Dopřej si čas a klid.
 • Soustřeď se na proces. Výsledek činnosti je pro stav flow jen příjemným benefitem. To, co by tě mělo nejvíc naplňovat, je cesta. Užívej si proces a vědomě se na něj soustřeď.

Nedaří se ti dosáhnout flow?

I když se dá naučit přivodit si flow, existuje spousta důvodů, které ti v tom můžou bránit a většina z nich pramení z tvé vlastní mysli nebo nejbližšího okolí. Třeba:

 • Nevěříš si. Nízká důvěra ve tvé schopnosti je dokonalý zabiják progresu. Neúspěchem se nesmíš nechat odradit.
 • Příliš vysoké nároky. Nároky okolí na tvůj výkon, ale i tvé vlastní. Třeba máš pocit, že by tvůj život měl vypadat úplně jinak. Nenech se zmást a pracuj nejdřív s tím, co sám víš, že dokážeš.
 • Nudíš se. Pokud pro tebe daný úkol není alespoň trochu výzva, tvoje mysl si řekne, že má na práci lepší věci. Popřemýšlej nad tím, jak si můžeš i do snadného úkolu přidat nějakou výzvu.
 • Něco tě ruší. Pokud tě něco pořád vytrhává ze soustředění nebo myslíš na to, že nemáš na úkol dost času, flow nikdy nedosáhneš. Musíš si najít klidné místo a vymezit dostatek času. Jen tak budeš opravdu produktivní.

28. 07. 2023

5 min. čtení

Mohlo by tě zajímat