4

Michal ti prozradí, co obnáší práce integračního architekta pro neživotní pojištění

msg life Slovakia » Články » Náš tým » Michal ti prozradí, co obnáší práce integračního architekta pro neživotní pojištění

05. 11. 2021

10 min. čítania

Michal nastoupil do msg life Slovakia před více než půl rokem, ještě během striktních pandemických opatření. I přes mírné obavy ze zaškolení do projektu jeho onboarding proběhl nad očekávání dobře a i díky ochotným kolegům z řad developerů a testerů si Michal v nové práci velmi rychle zvyknul. Zajímá tě, co obnáší práce na pozici integračního architekta pro neživotní pojištění? Přečti si rozhovor a zjisti víc.

Jak dlouho působíš v msg life Slovakia?

Pracuji tady už sedm měsíců.

Na jaké pozici pracuješ?

Nastoupil jsem do msg life Slovakia na pozici integračního architekta pro neživotní pojištění.

Jak ses dostal k své práci?

Jako mladšího mě klasicky zaujaly počítače, hry a všechno okolo, takže volba vysoké školy byla jasná. Později se moje kariéra profilovala od developera směrem k release managementu, integraci a architektuře.

Co tě zaujalo na práci v msg life Slovakia? Proč sis vybral právě nás?

Zaujala mě pracovní nabídka. Už předtím jsem totiž působil jako release manažer – architekt. Často jsem přímo na místě u zákazníka řešil i integraci s jinými systémy. A taktéž benefity. I když nejsem zaměstnaný na trvalý pracovní poměr ale na živnost, msg life Slovakia ke mně přistupuje stejně, a toho si opravdu vážím. S odstupem času bych určitě přidal i celkovou starostlivost o to, aby se člověk cítil v práci příjemně a jako v jedné velké rodině.

V čem se práce u nás liší od tvých předchozích pracovních zkušeností?

Určitě využitím cizích jazyků, protože jak zákazníci, tak taky mnozí kolegové jsou z německy hovořících zemí. Dále taky používáním technologií a stanovením standardů. Ve všem je snaha postupovat důsledně.

Jak proběhl tvůj onboarding během druhé vlny pandemie?

Z onboardingu jsem měl popravdě trochu obavy. Jednak jsem nastoupil během opatření, nevěděl jsem přesně, co mě čeká, a zároveň jsem věděl, že budu pracovat pro sesterskou společnost Nexinsure. Samotné zaškolení by bylo i za normálních okolností náročnější v tom, že všichni kolegové i zákazníci sídlí v Německu. Ale nakonec jsem se obával zbytečně.

Byly součástí online boardingu jenom přednášky, nebo i studijní materiály?

Nejdřív jsem strávil tři dny osobně na pracovišti. Dostal jsem technické vybavení a základní informace o tom, kde najdu studijní materiály a co si mám nastudovat. Absolvoval jsem taky školení na práci s ERP systémem pro plánování úkolů a dovolené nebo evidenci projektového času.

Následně jsem na home office studoval materiály a už po prvních dvou týdnech jsem začal pracovat na projektu, protože se hodila každá pomoc. Zaučování bylo tudíž urychlené praxí, ale tento postup mi osobně víc vyhovoval. Navíc mi pomohli kolegové, kteří mě zpočátku vším provedli a vždycky mi ochotně poradili a pomohli.

V čem podle tebe byla online podoba onboardingu odlišná?

Online forma onboardingu mi neumožnila pokládat otázky osobně nebo přímo kolegům v kanceláři. Když jsou všichni přítomní v kanceláři, je přece jenom pokládání otázek a odpovídání na ně o dost rychlejší, než když to probíhá online přes komunikační nástroje. Každopádně všechno proběhlo v pořádku a přes všechna opatření a online komunikaci šlo moje zaškolení podle plánu.

Co je tvou náplní práce pro Nexinsure?

Pracuji jako technický projektový vedoucí/architekt na projektu UNIQA. Mou náplní práce je dohlížet na projekt, jestli je po technické stránce všechno navrženo v pořádku. Postupuje se v souladu se standardem, řeší se problémy z produkce a řeší se hlavně integrace interně mezi komponenty, ale taky externě s jinými systémy, jako například Nexinsure s Life nebo systémy klienta. Zároveň je předmětem této pozice taky pomoc developerům na projektu, pokud si s něčím nevědí rady, ať už to souvisí s vývojovým prostředím, testovacími prostředími, buildem nebo nasazením komponentů.

Děláš mimo práci pro Nexinsure i na jiných projektech?

Momentálně ne, pracuji na sto procent pro Nexinsure.

Které banky a pojišťovny jsou hlavními zákazníky Nexinsure?

Jsou to hlavně pojišťovny z DACH regionu (akronym pro německy hovořící část Evropy, kde D znamená Německo, písmeno A Rakousko a CH je zkratka Confoederatio Helvetica, tedy Švýcarsko). Patří k nim UNIQA, Die Postbeamtenkrankenkasse (PbeaKK), Debeka, Ministerium der Finanzen des Landes Nordrhein-Westfalen (FM NRW), CLE, Ergo, FWUAT, Gothaer, Die Krankenversorgung der Bundesbahnbeamten (KVB), Die Versicherungskammer Bayern (VKB) a mnohé další.

Jsi jako jediný ze slovenské pobočky zapojený do práce pro Nexinsure?

Pokud vím, jsem jediný integrační architekt, ale na projektu pro Nexinsure pracují i další mí kolegové testeři a developeři. V blízké budoucnosti otevře firma pro tento projekt nové pozice.

Jak vypadá tvůj běžný pracovní den?

Můj „běžný pracovní den“ je pokaždé jiný, závisí to na spoustě proměnných. Někdy mám za den víc mítinků, jindy řeším větší množství produkčních problémů, kdy hodně komunikujeme s developery na projektu, a stejně tak i s architekty nebo developery na straně standardu. Jindy zase řeším nefunkční prostředí nebo jiný požadavek. Při této práci je zajímavá hlavně různorodost a to, že pracovní dny nejsou jednotvárné a úkoly se mění.

Co je náplní tvé práce?

Mou hlavní pracovní náplní je pomáhat na projektu po technické stránce, přijímat správná rozhodnutí a dále taky pomáhat řešit technické problémy. Při této práci je důležité mít hlavně nadhled, ale taky přehled a vědět, co je na projektu podstatné a co má prioritu.

Náplň práce integračního architekta Michala
Integrační architekt pro neživotní pojištění komunikuje s developery a řeší problémy, které vznikají během vývoje.

S kým vším komunikuješ a řešíš případné problémy?

V rámci projektu komunikuji se všemi jeho účastníky, tedy od projektového manažera až po developery, a stejně tak i na straně produktu (standardu) – záleží, kterého komponentu se problém týká. Komunikuji se všemi – od product ownerů až po developery, abych chybu pochopil a uměl říct, které řešení by pro projekt bylo nejlepší. Pokud se jedná o složitější problém, pak komunikujeme s architekty na produktové straně.

Na jakém projektu právě pracuješ?

Pracuji na projektu UNIQA Life (životní pojištění) a taky na projektu PnC (neživotní pojištění), na kterém spolupracují dvě společnosti z rodiny msg – Life a Nexinsure.

Jaké aplikace využíváš při práci?

Neobejdu se bez Eclipse, jelikož programujeme v jazyce JAVA. Stejně tak je potřebná znalost některého z SQL nástrojů pro práci s databázemi, jako třeba Oracle SQL Developer nebo Squirrel. Pravidelně používám taky nástroje pro práci s SVN a GIT – Tortoise nebo GIT GUI. Drobné úpravy konfigurací dělám buď přímo příkazy v Linux prostředí přes konzoli programem Putty nebo mRemoteNG, anebo, když potřebuji, tak si soubory stáhnu pomocí WinSCP a upravím je v Notepad++. Všechno jsou to nástroje, jejichž používání se dá velmi rychle naučit.

Jaké dovednosti jsou pro tvoji pracovní pozici důležité?

Určitě je potřebný širší technologický rozhled, velmi dobré analytické myšlení při řešení problémů, komunikativnost v týmu a schopnost pracovat ve stresové situaci. Z odborných znalostí je dobré umět se orientovat v JAVA, Bean nebo Spring. Co znamenají pojmy SOAP a REST, nemluvě o XML, Maven, Jenkins, Docker. Znalosti z pojišťovnictví z předešlých pracovních pozicí mi taky dost pomohly.

Co máš na své práci nejradši?

Určitě to, že práce není jednotvárná, a taky to, že se jedná o tak rozsáhlé projekty, že se mám ještě po půl roce co učit. Mám rád i svůj pracovní kolektiv, ať už v Life, nebo v Nexinsure.

Jací jsou tví kolegové?

Výborní, zatím jsem se nesetkal s neochotou ani negativním přístupem. Nejen, že se s nimi skvěle spolupracuje, ale taky se dokážeme dobře zasmát.

Příjemný kolektiv v práci je důležitý
Integrační architekt Michal si pochvaluje příjemný kolektiv v práci.

Jaké vlastnosti by měl mít tvůj nový kolega, aby zapadl do kolektivu?

Kolegovi nebo kolegyni by neměla chybět důslednost, přizpůsobivost, schopnost analyticky myslet, měl by umět přijmout kritiku a taky by se měl umět zasmát.

Tři přívlastky, které tě napadnou, když se řekne msg life Slovakia?

Skvělý kolektiv, rodinná týmová atmosféra, férový přístup.


Zaujala tě Michalova práce? Máš zkušenosti s vývojem projektů v IT firmě a řešením problémů, které vzniknou během vývoje? Anebo jsi dobrý v něčem jiném? Prohlédni si všechny naše volné pracovní nabídky, pošli nám životopis a absolvuj online pohovor.

05. 11. 2021

10 min. čtení

Mohlo by tě zajímat